خرید آنلاین فایل بررسی صادق هدایت، شخصیت، روانشناسی و زیان ادبی او و نگاهی به بوف کور

فرمت فایل: word تعداد صفحات: 57 فهرست مطالب مقدمه به نويسنده بوف كور سرشاري بين در جهان روي جاده نمناك روانشناسي و سياست شخصيت وادبيات مقدمه : شواهد و اطلاعات درباره زندگي خصوصي صادق هدايت به مراتب كمتر از آن چيزي است كه پژوهشگر زندگي و آثار او ميل ب در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با بررسی صادق هدایت، شخصیت، روانشناسی و زیان ادبی او و نگاهی به بوف کور

فرمت فایل: word

تعداد صفحات: 57

فهرست مطالب

مقدمه

به نويسنده بوف كور

سرشاري بين در جهان

روي جاده نمناك

روانشناسي و سياست

شخصيت وادبيات

مقدمه :

شواهد و اطلاعات درباره زندگي خصوصي صادق هدايت به مراتب كمتر از آن چيزي است كه پژوهشگر زندگي و آثار او ميل به يافتنش دارد . در ايران ، دستيابي به شواهد مستند و اطلاعات شفاهي درباره زندگي افراد شهير كار دشواري است و دانش شفاهي را نيز بايد با قيد احتياطي بيش از حد مرسوم تلقي كرد . ولي آنچه به يقين بر همگان ثابت شده اين است كه : هدايت مترجمي توانمند ، محققي باريك بين و داستان نويسي متفكر بود . هدايت به هر موضوعي كه دست مي يازيد تعلق خاطري با آن داشت . هدايت در جهان ماني و مزدك و زردشت ، به دنبال چه مي گشت ؟ در فرهنگ و تمدن هندوئيسم به چه چيزي نايل شده بود ؟ در كافكا، سارتر در خيام در فولكور دنبال چه مي گشت ؟!هدايت بي شك يك اگزيستاليست بود درست به همان معني كه سارتر اگزيستانسياليست بود . هدايت تويسنده متعهد و دردمندي بود . اگر بدي ها و پلشتي ها را نشان مي داد دقيقاً برا ي تبيين و شناخت و فرار و پرهيز از آن ها بود مگر سارتر نمي گفت :« اگر آنچه من نشان داده ام توليد وحشت و نفرت مي كند از آن بپرهيزيد و مي توانيد كه بپرهيزيد .»(ياس فلسفي ، رحيمي / 52).

اگر قهرمان هاي سارتر و كافكا و هدايت گرفتار بن بست مي شوند بدين علت است كه زيست جهان ما آكنده از اين بن بست هاست . البته هدايت ،‌يك نويسنده صرفاً سياسي نبود حاجي آقا يك بعد كمرنگ از هستي او بود . براي شناخت هدايت بايد سگ ولگرد و بوف كور او را نيز خواند هدايت در بوف كور مانند سارتر به اين نتيجه رسيده بود كه«وجود آدمي توجيه ناپذير است .»(اگزيستاسياليسم ، رحيمي / 140).

اين توجيه ناپذيري را هدايت عملاً با مرگش نيز عيان كرد . ميگويند در اواخر عمر ، هدايت تصميم به نگارش داستاني گرفته بود با اين مضمون كه عنكبوتي پير و درمانده شده است و ديگر حتي بزاقي هم ندارد كه با آن گرد خود تار تند و از همه مهاجمانش در امان بماند(نوشته هاي بي سرنوشت ، ندوشن /193).

اين توجيه ناپذيري را هدايت با مسأله «وجود » مدام درگير بود . تمام داستان هاي هدايت يك لايه فلسفي از يأس و سيا ه بيني دارند. تمامي داستان ها و تحقيقات و ترجمه هاي كتاب هاي او با همان ديد گاه اگزيستانسياليستي نوشته شده است ديدگاهي كه با آن سارتر به همه هستي مي نگريست . هدايت هرگز در سطح نمي ماند همواره مي خواست به عمق نايل شودبه همين علت به فرهنگ پيش از اسلام سر مي زد به هندوئيسم سرك مي كشيد به ادبيات عامه پناه مي برد به خيام و كافكا و ساتر مي پيوست . در هيچ يك از آثار هدايت شما بحث فلسفي مجرد نمي بينيد . او در قالب داستانهايش موقعيت هاي بشري Sitvation را شرح مي دهد . ما همه گرفتار موقعيت هاي بشري هستيم موقعيت به همان معاني كه سارتر مي گفت يعني مكان و محيط و گذشته شخصي و اطرافيان و سرانجام مرگ.شايد از همه مهمتر و بنيادي تر همين آخري باشد يعني مرگ .

به نويسنده بوف كور

اي سوخته ز آتش خطــا بوده دلخسته به كنج انزوا بود ه

چون بوم به تنگـــناي ويرانه بس خوانده نوا و بينوا بوده

نقشي ز پي خيال ديــــوانه بر صفحه دهر خود نما بوده

افسون و فريب ديده تــا ديده نومـــيد و نژند بوده تابوده

تا ديده تبـــــاهي و خطا ديده تا بــود ه به رنج و ابتلا بوده

نگشوده به ديولاخ هستي چشم مشتاق تباهــــي و فنا بوده

گوئي ابــــــديتي هراس انگيز از خاطر تو گـــره گشا بوده

ديري است كه ايــن ســياهي سيال با زندگي تو آشنا بوده

و آن تيره شب سياه بي فرجام جان بخش تر از دم صبا بوده

نايا فته گوهر نهان چــون من عمري به هواي كيميــا بود ه

مهرداد اوستا

سرشاري بين در جهان

از دير باز زمان حال را بين العدمين مي گفتند . چرا كه زمان حال بين دو نيستي قرار دارد : گذشته اي كه ديگر نيست ،‌ آينده اي كه هنوز نيامده است . هدايت حال خود را سرحد دو دنيا يا تهي بين دو جهان مي خواند . ما بر خلاف آن نويسنده پر كار ، زندگي او را سرشاري بين دو جهان مي بينيم . چون او ، طي 48 سال از عمر كوتاه و پر بار خود ، آثار فراواني به جاي گذاشته است .

در واقع ما در اين بخش تكوين و تحول انديشه هاي اساسي او ، و رابطه درونمايه هاي عمده آثارش را با درونمايه هاي « بوف كور »‌پي مي گيريم .

1281: سه شنبه 28 بهمن 1281 شمسي برابر با 17 فوريه1903صادق هدايت در تهران پا به عرصه حيات مي گذارد . بچه مو هاي طلايي و چشمهاي آبي دارد . رنگ صورتش ، مثل فرشته بوف كور مهتابي است . دو سه سالي پس از تولد صادق ، نهضت مشروطيت به سال 1324 هجري قمري برابر با 1905 ميلادي ، به ثمر مي رسد . جواني صادق بدين ترتيب با گيرودار مشروطه خواهي و عروج رضا خان مي گذرد . بعد خواهيم ديد كه چگونه هدايت همه اين وقايع را در قصه بزرگش باز مي نمايد .


مطالب دیگر:
🔑پاورپوینت مفاهیم اخلاق پزشکی🔑پاورپوینت مفاهیم ارتباط با مشتری🔑پاورپوینت مفاهیم استهلاک در حسابداری🔑پاورپوینت مفاهیم استهلاک🔑پروژه آپلود فایل در ASP.NET MVC🔑پاورپوینت مفاهیم اصلی امنیت اطلاعات🔑پاورپوینت مفاهیم اصول مدیریت🔑پروژه مدیریت اطلاعات با معماری سه لایه و پایگاه داده Access در #C🔑آموزش تصویری دستورات If و While و Switch case در قالب مثال کاربردی🔑پاورپوینت مفاهیم اکولوژی عمومی🔑پاورپوینت مفاهیم الگوی سازمانی فناوری و ارتباطات🔑پاورپوینت مفاهیم اولیه کامپیوتر و برنامه سازی🔑پاورپوینت مفاهیم آسیب شناسی انقلاب اسلامی🔑پاورپوینت معرفی و تاریخچه شرکت هپکو🔑پاورپوینت معرفی ویروس تروجان🔑پاورپوینت معرفی هوش مصنوعی🔑پاورپوینت معماری پایگاه داده تحلیلی🔑پاورپوینت معماری سبک نئوکلاسیک🔑پاورپوینت معماری سیستم های بزرگ🔑پاورپوینت معماری مدرسه جهانگیرخان