خرید آنلاین فایل دانلود پاورپوینت آشنایی با زندگی، آثار و افکار صادق هدایت

بدون شک ، یکی از مهم­ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان دوران معاصر ، در زمینه­ی داستان کوتاه و رمان ، صادق هدایت است. وی با اصول قصّه­پردازی به خوبی آشنا بود و می­دانست «چه بنویسد» و «چگونه بنویسد». با نثر گیرا و در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با دانلود پاورپوینت آشنایی با زندگی، آثار و افکار صادق هدایت

بدون شک ، یکی از مهم­ترین و تأثیرگذارترین نویسندگان دوران معاصر ، در زمینه­ی داستان کوتاه و رمان ، صادق هدایت است.

وی با اصول قصّه­پردازی به خوبی آشنا بود و می­دانست «چه بنویسد» و «چگونه بنویسد». با نثر گیرا و محکمش و با اندیشه­های جهل­ستیزانه­اش ، «پیشگام داستان­نویسی مدرن در ایران» لقب گرفت و گشاینده­ی راهی شد که تا به امروز ادامه دارد و خواهد داشت.

درباره­ی این نویسنده­ی نامدار ، بسیار نوشته­اند و کتاب­هایش را با دیدگاه­های گوناگون تحلیل کرده­اند. پژوهش پیش رو ، به دور از هر گونه داوری و اظهار نظر ، به بررسی زندگی ، آثار و افکار صادق هدایت پرداخته .

عنوان «زخم» هم برگرفته از جمله­ی آغازین رمان پرآوازه­ی «بوف کور» است :

در زندگی زخم هایی هست که مثل خوره روح را آهسته در انزوا می­خورد و می­تراشد.

این نوشتار بر پایه­ی اطّلاعات کتاب ارجمند «از نیما تا روزگار ما» نوشته­ی شادروان «یحیی آرین پور» شکل گرفته و موجودیّت خود را وامدار آن اثر سترگ است.

زندگی:

صادق هدایت در سال 1281 خورشیدی در تهران زاده شد. تحصیلات متوسّطه را در دارالفنون و دبیرستان فرانسوی «سن لویی» تهران به پایان برد. با کسب موفقیت در مسابقه ای که ترتیب یافته بود، با کاروان دانش آموزان اعزامی به اروپا، روانه ی بلژیک شد. (آبان 1305)

در آموزشگاه عالی بلژیک به رشته ی مهندسی راه و ساختمان روی آورد؛ اما آن جا نماند و یک سال بعد با نخستین گروه دانشجویان اعزامی به اروپا، برای تحصیل در رشته ی معماری، رهسپار پاریس شد و چهار سال در فرانسه ماند.

در یکی از همین سال ها - 1307 - دست به خودکشی زد و خواست که در حوالی پاریس خود را غرق کند؛ امّا به فرجام نرسید.

در سال 1309 تحصیلات خود را ناتمام رها کرد و به تهران بازگشت. در تهران، طی چند سال، چند شغل محقر دولتی بر عهده گرفت و با درآمد حاصل از آن، هزینه های زندگی را تأمین می کرد.

پس از چند هنگام، ماندن در ایران را تاب نیاورد و دیگربار در سال 1329 به پاریس رفت. سرانجام، زمانی که 48سال داشت، در 19 فروردین 1330 با گشودن شیر گاز، کتاب زندگی خود را بست و در گورستان پرلاشز پاریس به آغوش خاک پیوست.

با سه تن، بیش از همه نزدیک بود و نشست و برخاست داشت: بزرگ علوی، مجتبی مینوی و مسعود فرزاد که همراه با هدایت، خود را «گروه رَبعه» نامیدند.

مینوی درباره ی این گروه می­گوید: « ما با تعصّب جنگ می­کردیم و برای تحصیل آزادی کوشش می­کردیم و مرکز دایره ی ما صادق هدایت بود.»

همچنین، ابوالقاسم انجوی شیرازی درباره ی هم­نشینان هدایت، از افراد زیر نام می­برد:

نیما یوشیج، عبدالحسین نوشین، دکتر پرویز ناتل خانلری – که هدایت با مجله ی «سخن» خانلری همکاری داشت- ، دکتر سید صادق گوهرین، صادق چوبک، جلال آل احمــد، پرویز داریوش، ابراهیم گلستان، دکتر محمّد مقدّم و ...

دکتر پرویز ناتل خانلری درباره ی هدایت می­گوید :

« تحصیلات عالی را در دانشگاهی فرانگرفته بود ؛ امّا کم تر دانشجویی است که در دوره­ی تحصیل به اندازه­ی او ، در همه­ی دوران عمر ، شوق آموختن داشته باشد. زبان فرانسه را خوب می­دانست و به این زبان، درست و روان می­نوشت. انگلیسی را هم آن قدر می­دانست که بتواند از کتاب­های علمی و ادبی این زبان استفاده کند. از ادبیّات دنیا ، دارای اطّلاعات وسیع و عمیقی بود. کم­تر نویسنده­ی بزرگ و نامداری از دنیای قدیم و جدید و معاصر بود که هدایت او را نشناسد و آثار را به هر زحمتی بود ، به دست نیاورده و نخوانده باشد ؛ و درباره­ی آن­چه می­خواند ، گذشته از سلیقه­ی خاصّ خودش ، نظر انتقادی دقیق و صایبی داشت. می­توانست ارزش هر اثر ادبی را درست تعیین بکند... از ادبیّات قدیم فارسی کم­تر کتابی بود که نسخه­ی آن به­دست­آمدنی باشد و او نخوانده باشد... اطّلاعات او به حدّی بود که در محیط امروزه­ی ما ، بسیار کم­نظیر است... »

آثار:

نوشته های هدایت به چند بخش تقسیم می­شوند:

1- کارهای علمی و تحقیقاتی:

- ترانه­ های خیّـــام :

هدایت ، 14 رباعی خیّام را که در قدیم­ترین منابع (مرصاد العباد و مونس الاحرار) به نام وی ثبت شده ، پایه شناسایی خیّام قرار داده و همه­ی رباعیّات منسوب به او را با همین محک رد کرده است. بر این اساس ، صادق هدایت ، 143 رباعی را از حکیم عمر خیام در این مجموعه گرد آورده و در هشت موضوع – راز آفرینش ، درد زندگی ، از­ازل­نوشته ، گردش دوران ، ذزات گردنده ، هر چه بادا باد ، هیچ است و دم را دریابید - دسته بندی کرده:

1) راز آفرینش: اسرار ازل را نه تو دانی و نه من / وین حرف معمّا نه تو خوانی و نه من

هست از پس پرده گفت و گوی من و تو / چون پرده برافتد ، نه تو مانی و نه من

2) درد زندگی: ای کاش که جای آرمیدن بودی ! / یا این ره دور را رسیدن بودی

کاش از پی صدهزار سال از دل خاک / چون سبزه امید بر دمیدن بودی

3) از ازل نوشته: نیکی و بدی که در نهاد بشر است / شادی و غمی که در قضا و قدر است

با چرخ مکن حواله کاندر ره عقل / چرخ از تو هزار بار بیچاره تر است

4) گردش دوران: یک چند به کودکی به استاد شدیم / یک چند ز استادی خود شاد شدیم

پایان سخن شنو که ما را چه رسید / چون آب برآمدیم و بر باد شدیم

5) ذرات گردنده: در کارگه کوزه­گری بودم دوش / دیدم دو هزار کوزه گویا و خموش

هر یک به زبان حال با من گفتند : / کو کوزه­گر و کوزه­خر و کوزه­فروش؟!

6) هرچه بادا باد: می خوردن و شاد بودن آیین من است / فارغ بودن ز کفر و دین ، دین من است

گفتم به عروس دهر، کابین تو چیست ؟ / گفتا دل خرّم تو ، کابین من است

7) هیچ است: چون نیست ز هر چه هست ، جز باد به دست / چون هست ز هر چه هست ، نقصان و شکست

انگار که هست ، هر چه در عالم نیست / انگار که نیست ، هر چه در عالم هست

8) دم را دریابید:

چون عهده نمی­شود کسی فردا را / حالی خوش کن تو این دل سودا را

می نوش به ماهتاب ، ای ماه ! که ماه / بسیار بگردد و نیابد ما را

- ترجمه­ی رساله­ی پهلوی «گجسته ابالیش»:

شرح مباحثه­ی ابالیش زندیق با آذرفرنبغ در حضور مأمون عباسی است؛ ابالیش هفت ایراد به دین زردشت می­گیرد؛ اما آذرفرنبغ او را مجاب می­کند و ابالیش شرمسار و سرافکنده از دربار مأمون رانده می­شود.

- ترجمه­ی رساله­ی پهلوی «کارنامک اردشیر پاپکان»: با موضوع به قدرت رسیدن اردشیر بابکان، سردودمان سلسله ساسانی.

- ترجمه­ی رساله­ی پهلوی «زندهومن یسن»

- ترجمه­ی رساله­ی پهلوی «شهرستان های ایران»

- مقاله «در پیرامون لغت فرس اسدی» در مجله موسیقی

- مقاله «خط پهلوی و الفبای صوتی» در مجله سخن: در این نوشتار معتقد است که باید الفبای کنونی پارسی عوض شود و به خط لاتینی تبدیل گردد.

- فواید گیاهخواری

شامل 25 اسلاید powerpointمطالب دیگر:
📃پاورپوینت فشار خون و نحوه عملکرد فشارسنج دیجیتالی📃پاورپوینت فشارهای عصبی در سازمان📃پاورپوینت فمنیسم📃پاورپوینت فکر مثبت و اهمیت افکار انسان📃پاورپوینت فیلتر کردن خون کامل قبل از ذخیره📃پاورپوینت فیلتراسیون غشایی📃پاورپوینت مبانی و ریشه های فساد اداری📃پاورپوینت مطالعه پیمایشی FDI در هند📃پاورپوینت معیارهای تصمیم گیری برای اکتساب تکنولوژی📃پاورپوینت نشانه های جغرافیائی📃پاورپوینت نظام های اقتصادی فئودالیسم📃پاورپوینت نقاشی های دانش آموزان اول راهنمایی📃پاورپوینت نمودار تعادلی آهن وكربنرFE-C📃پاورپوینت نوسازی ناوگان تجاری فرسوده📃پاورپوینت نگاهی به فنلاند📃پاورپوینت هنر تندرست ماندن📃پاورپوینت واکنشهای فلزات واسطه📃پاورپوینت پر فشاری خون ( فشار خون بالا )📃پاورپوینت پیامدهای روان شناختی قطع عضو جنسی زنان📃پاورپوینت کارگاه تشخیص و درمان بیماری فشارخون بالا